MASTERCARD BANKOU ROKU 2021 SE STALA ČESKÁ SPOŘITELNA

Praha, 18. listopadu - Česká spořitelna se v hlasování ekonomických, analytických a podnikatelských odborníků stala vítězem ankety Mastercard Banka roku 2021. V jubilejním 20. ročníku prestižní ankety tuzemského finančního a pojišťovacího trhu skončily na druhém a třetím místě Moneta Money Bank a Air Bank. Bankéřem roku se stal Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny.
foto: Veronika Rose

“Česká spořitelna obhájila loňské vítězství. Navíc si odnesla Zvláštní cenu za pomoc obcím a městům v době koronavirové krize. Skvěle tak ukazuje, jak bankovní sektor dokáže pružně reagovat na nenadálé situace jakou byla právě koronavirová krize, která bezprecedentně zasáhla do ekonomiky,” ohodnotil výsledky zakladatel a organizátor soutěže Petr Stuchlík.

Sedmnáctičlenná porota rozhodovala celkem o sedmi kategoriích – mezi ty hlavní dále patří Pojišťovna roku 2021 – toto ocenění si odnáší Kooperativa; a také Hypotéka roku 2021 – tou byla zvolena hypotéka od ČSOB.

 „Český hypoteční trh má za sebou rekordní rok. Nepřekvapí tedy, že jedním z nejvíce sledovaných a často skloňovaných bankovních produktů jsou nyní hypotéky. I zde se výrazně prosazují trendy jako digitalizace či udržitelnost. Příkladem může být Zelená hypotéka ČSOB. Po právu tak odborná porota zvolila hypotéku ČSOB za Hypotéku roku 2021,“ komentuje Karel Šulc, místopředseda představenstva společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

V dalších kategoriích získala ocenění Komerční banka jakožto Korporátní banka roku a Udržitelná banka roku, Privátní bankou roku je pak rovněž Česká spořitelna. V čistě osobnostních kategoriích byli vybrání Tomáš Salomon, ředitel České spořitelny, jako Bankéř roku a ekvivalentně Pojišťovákem roku porota vybrala Martina Žáčka, ředitele pojišťovny UNIQA.

„Banky v Česku jsou především nositeli celé řady pozitivních progresivních změn v oblasti digitalizace, inovací nebo bezpečnosti plateb a v turbulentních časech to dokazují dvojnásob. Změny realizované v průběhu pandemie byly tím nejlepším příkladem. V mnoha směrech mohou být banky inspirací i pro ostatní společnosti mimo finanční sektor,“ řekl Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Letošní obměněná porota usedala ve složení: Mojmír Hampl (KPMG), Veronika Jůvová (Conseq), Marie Karfíková (profesorka finančního práva PF UK), David Manych (partner Natland), Martin Prunner (Country Manager ve společnosti PayU pro CZ, SK a HU), Karel Šulc (místopředseda představenstva Fincentrum & Swiss Life Select) a Ilona Švihlíková (prorektorka Vysoké školy obchodní), Vlastislav Bříza (majitel společnosti KOOH-I-NOOR), Michal Čarný (generální ředitel společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko), Robert Čásenský (šéfredaktor časopisu Reportér), Petr Dvořák (vysokoškolský pedagog), Daniel Heler (předseda představenstva Four Dimensions), Pavel Kysilka (předseda představenstva správní rady 6D), Miroslav Zámečník (analytik týdeníku Hrot), Eva Zamrazilová (předsedkyně Národní rozpočtové rady), Tereza Zavadilová (CEO Newstream.cz) a Jan Žůrek (spoluzakladatel české pobočky KPMG).

Výsledky ocenění Mastercard Banka roku 2021:

Mastercard Banka roku

 1. místo – Česká spořitelna, a.s.
 2. místo – MONETA Money Bank, a.s.
 3. místo – Air Bank, a.s.

Korporátní banka roku

 1. místo – Komerční banka, a.s.
 2. místo – MONETA Money Bank, a.s.
 3. místo – Česká spořitelna, a.s.

Privátní banka roku

 1. místo – Česká spořitelna, a.s.
 2. místo – J&T Banka, a.s.
 3. místo – Komerční banka, a.s.

Udržitelná banka roku

 1. místo – Komerční banka, a.s.
 2. místo – Československá obchodní banka, a.s.
 3. místo – Česká spořitelna, a.s.

Hypotéka roku

 1. místo – Československá obchodní banka, a.s.
 2. místo – MONETA Money Bank, a.s.
 3. místo – Komerční banka, a.s.

Pojišťovna roku

 1. místo – Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
 2. místo – Allianz pojišťovna, a.s.
 3. místo – Generali Česká pojišťovna a.s.

Bankéř roku – Tomáš Salomon, předseda představenstva, Česká spořitelna, a.s.

Pojišťovák roku – Martin Žáček, předseda představenstva a generální ředitel, UNIQA pojišťovna, a.s.

Cena profesora Michala Mejstříka

 1. místo – Dmytro Korol
 2. místo – Dominik Kohút
 3. místo – Monika Páblová

Zvláštní cena za pomoc obcím a městům v době koronavirové krize –  Česká spořitelna, a.s.

Mimořádná ocenění k 20. ročníku:

Iva Vokatá –  Čestné uznání za obětavou práci pro ocenění Banka roku v letech 2005 – 2017 

Ján Čarný – Ján Čarný zasloužil se o ocenění Banka roku

Božena Jirků – Zvláštní poděkování ženě, která české banky učinila bezbariérovými 

O Mastercard Banka roku:

Jde o nejprestižnější české ocenění retailových finančních produktů s dvacetiletou tradicí. Oceňované subjekty se zaměřují jak na drobnou klientelu, tak také na klienty privátní a korporátní. Mezi lety 2002–2008 ocenění vyhlašovala společnost Fincentrum a.s. pod názvem Mastercard Banku roku, v letech 2009–2016 pak jako Fincentrum Banka roku. V roce 2017 převzala ocenění společnost BOY Awards a.s. (Bank Of the Year Awards). Od letošního roku je titulárním partnerem opět společnost Mastercard.