Charitativní výzva pro Konto Bariéry splněna: během večera se vybralo přes 1,3 milionu

Praha, 6. 12. 2022 - Ze slavnostního galavečera Mastercard Banky roku 2022 se stalo hromadné přihazování na bohulibé účely. Šéfové českých bank a pojišťoven se v darech na Konto Bariéry doslova předbíhali, a nakonec na dobročinnost vybrali 1 350 000 korun.

Galavečer v Obecním domě v Praze měl být hlavně o ocenění těch nejlepších mezi bankami a pojišťovnami v Česku. Nejvýraznějším momentem ale nakonec bylo spontánní charitativní nadšení. Vše začala výzva spolumajitelky realitní společnosti Lexxus Norton Simony Otavové, která zástupcům Konta Bariéry podporující lidi s hendikepem předala šek na 100 tisíc korun a trochu si „šťouchla“ i do zástupců bank a pojišťoven a vyzvala je, aby její firmu napodobili. Cílem organizátorů bylo do příštího ročníku soutěže vybrat pro charitativní organizaci milion korun.

 

Výsledná částka překvapila nakonec i samotné Konto Bariéry. „Organizátoři Mastercard Banky roku dostali ambiciózní nápad získat pro Konto Bariéry do příštího ročníku ankety jeden milion korun. Nakonec zástupci bank, pojišťoven i partneři ocenění přislíbili na pomoc lidem s handicapem 1 350 000 korun už během slavnostního večera. Vůbec jsme takovou smršť darů nečekali. Jsme moc rádi a děkujeme organizátorům Mastercard Banky roku i všem dárcům,“ řekla ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.

 

Ihned po Simoně Otavové se s dalšími stovkami tisíc přihlásili zástupci Komerční banky Jan Juchelka a Pojišťovny Kooperativa Martin Diviš, jejichž finanční domy vyhráli ocenění Banka bez bariér a Pojišťovna bez bariér. Oba přislíbili po 100 tisíci korunách. Na to reagoval šéf Mastercard pro Česko a Slovensko Michal Čarný, který vystoupal na pódium a rovněž přislíbil 100 tisíc korun.

 

Pak už věci vzaly spontánní průběh a moderátor večera Jakub Prachař musel pravidelně v poslední části programu své moderování přerušovat, protože na pódium s příslibem dalších peněz na charitu přicházeli další a další lidé.

 

Dokonce 150 tisíc „zacinkalo“ od investiční společnosti Natland a také zakladatele ocenění Banka roku Petra Stuchlíka. Vybráno tak bylo během několika okamžiků hned 600 tisíc korun. Následně se přidali zástupci České spořitelny a Monety, kteří shodně přidali na dobrou věc po sto tisících korun. A zatímco začala svou hudební vložku zpěvačka Dasha, vydali se na pódium znovu Jan Juchelka a Michal Čarný. Ti oznámili, že společně další „stovkou“ za každého dorovnávají částku na rovný milion korun.

 

Po sto tisících přidala ještě za sebe Simona Otavová a Martin Janoušek za advokátní kancelář Rowan Legal. Dalších 150 tisíc korun doputovalo také od ČSOB Pojišťovny. A zmíněných 1,35 milionu korun bylo na světě. 

 

„Mile mne potěšilo dobré srdce a spontánnost dárců. Bohaté finanční instituce s centrálami mimo naši zemi mají bohužel velmi omezené možnosti, i když by jejich české vedení rádo dalo víc. Protože přiznejme si, že z pohledu jejich centrál jsme pořád trochu kolonie. Proto největší dary na místě poskytly české firmy. To krásně podtrhlo to nejdůležitější na tomto adventním čase: že si lidé mají být zkrátka blíže,“ reagoval na štědrost na galavečeru Petr Stuchlík.

 

Konto Bariéry pomáhá lidem s postižením už 30 let a je tak nejdéle existující veřejná sbírka v České republice. Desetitisíce lidí přispívají Kontu Bariéry pravidelně, díky čemuž se finanční příspěvky dostanou k desítkám hendikepovaných lidí měsíčně.