Vítejte na konferenci Mastercard Banka roku 2024.
Program:
8:30 – 9:00 registrace
9:00 – 10:45 1. blok
10:45 – 11:00 přestávka
11:00 – 12:45 2. blok
12:45 –14:00 oběd & přátelství
1. blok: Koruna versus Euro

ELENA KOHÚTIKOVÁ
Elena Kohútiková pôsobí vo funkcii podpredsedníčky Dozornej rady VÚB, a. s. od
marca 2018, ako členka dozornej rady DSS Generali od októbra 2022 a ako členka
dozornej rady ISP Slovinsko od 1.2.2024. Od 5. apríla 2022 do 31. októbra 2023
pôsobila ako predsedníčka Zboru poradcov predsedu vlády SR. Od októbra 2006 do
októbra 2017 pôsobila vo VÚB banke na viacerých vrcholových manažérskych
pozíciách. Najskôr ako členka predstavenstva a vrchná riaditeľka Úseku finančných
a kapitálových trhov a od marca 2009 ako zástupkyňa generálneho riaditeľa
zodpovedná za podporné a kontrolné činnosti banky. Do bankovej sféry vstúpila
prostredníctvom Štátnej banky československej a je jednou z kľúčových osobností,
ktoré zakladali Národnú banku Slovenska, kde zastávala post viceguvernérky
v rokoch 2000 až 2006. Významne sa podieľala aj na zavádzaní eura na Slovensku.
Elena Kohútiková je držiteľkou mnohých prestížnych ocenení, jedným z nich je
vysoké štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy
o rozvoj v oblasti bankovníctva a hospodárstva Slovenskej republiky udelené
prezidentom Slovenskej republiky.

VLASTISLAV BŘÍZA
Vlastislav Bříza je českým podnikatelem a od roku 2000 majitelem KOH-I-NOOR holding a.s. Nejprve začal pracovat jako konstruktér, šéfkonstruktér, později se dostal do jeho vedení nejprve jako náměstek a od roku 1994 jako generální ředitel. V současné době řídí Koh-i-noor Holding a.s., jež je českou skupinou s celosvětovou působností a obchodní aktivity v 90 zemích světa. Zahrnuje mimo tužkárenství i divize zdravotnictví a strojírenství. V roce 2014 se stal se českým podnikatelem roku.

LUKÁŠ BAJGAR
Lukáš Bajgar se dlouhodobě věnuje poskytování poradenských služeb v oblasti řízení rizik a finančního řízení pro společnosti z bankovního a pojišťovacího sektoru. Jako partner v KPMG Česká republika zodpovídá za tyto služby a současně vede tým specialistů zaměřených na interní audit a compliance. Mezi jeho klíčové klienty patří mezinárodní finanční skupiny a globální bankovní i pojišťovací instituce. Lukáš je absolventem Fakulty ekonomické VŠB-TU v Ostravě.

JAN FRAIT
Jan Frait studoval na Ekonomické fakultě VŠB-Technické univerzitě Ostrava v roce 1988 zde také v roce 1995 absolvoval doktorské studium. V témže roce obdržel za práci Portfolio model platební bilance (a jeho aplikace na ČR v letech 1992–1995) ocenění Mladý ekonom roku udělované Českou společností ekonomickou. Od roku 1990 působí jako pedagog Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava, na níž se nejprve v roce 1998 habilitoval a posléze byl v roce 2002 jmenován profesorem pro obor ekonomie. V roce 2000 jej prezident republiky jmenoval členem bankovní rady ČNB. Po ukončení svého mandátu v roce 2006 v ČNB zůstal a působil nejprve jako poradce bankovní rady a později ve funkci náměstka ředitelky samostatného odboru ekonomického výzkumu zodpovědného za oblast analýz finanční stability. V roce 2010 se stal ředitelem samostatného odboru finanční stability a od roku 2018 sekce finanční stability. ČNB v těchto pozicích zastupoval mimo jiné i ve Výboru pro bankovní dohled Evropské centrální banky. V letech 1999 až 2007 byl členem republikového představenstva České společnosti ekonomické a mezi lety 2001 a 2004 zastával funkci jejího prezidenta. Je dlouholetým členem ediční rady časopisu Finance a úvěr – Czech Journal of Economics and Finance. Odborně se věnuje především makroekonomii, finanční stabilitě, měnové teorii a problematice mezinárodního finančního systému. K těmto tématům rozsáhle publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku. Členem bankovní rady ČNB je od 1. července 2022. Od 13. února 2023 zastává funkci viceguvernéra ČNB.

MIROSLAV SINGER
Miroslav Singer vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze – obor matematické metody v ekonomii, doktorské studium absolvoval na University of Pittsburgh, kde získal titul Ph.D. Původně působil jako ředitel společnosti Expandia a v poradenské firmě PricewaterhouseCoopers ČR. Přednášel v CERGE-EI a přednáší na VŠE. S platností od 13. února 2005 byl Miroslav Singer jmenován členem bankovní rady České národní banky a jejím viceguvernérem. Dne 18. června 2010 byl jmenován guvernérem banky po odstupujícím Zdeňku Tůmovi. Singer se tehdy stavěl zdrženlivě k zavedení eura v Česku. Dne 24. dubna 2017 byl jmenován členem dozorčí rady Moneta Money Bank. Dne 23. května 2017 byl zvolen místopředsedou dozorčí rady Moneta Money Bank. Od roku 2017 působí jako ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding.
2. blok: Banky jako pilíř české ekonomiky

EVA ZAMRAZILOVÁ
Eva Zamrazilová absolvovala Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, na níž následně vyučovala teorii statistiky a ekonomickou statistiku. Pracovala posléze jako vědecký pracovník v Ústavu prognózování VŠE, v Ekonomickém ústavu ČSAV a Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. V roce 1990 ukončila doktorské studium na Katedře statistiky Národohospodářské fakulty VŠE. V průběhu 90. let spolupracovala na řadě studií, které se zaměřovaly na problematiku transformace české ekonomiky, a absolvovala řadu krátkodobých stáží v zahraničí. V letech 1994–2008 se podílela na makroekonomických analýzách a prognózách Týmu hlavního ekonoma Komerční banky. V roce 2008 se stala členkou bankovní rady ČNB. Po ukončení svého mandátu v roce 2014 nastoupila na pozici hlavní ekonomky České bankovní asociace. V roce 2017 byla jmenována Poslaneckou sněmovnou na návrh vlády do Národní rozpočtové rady jako její předsedkyně. V roce 2022 se zapojila do poradního týmu pro přípravu důchodové reformy ustaveného ministrem práce a sociálních věcí. Dlouhodobě publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku na témata makroekonomické rovnováhy, konvergenčního procesu tranzitivních ekonomik, hospodářské politiky, trhu práce a rozpočtové odpovědnosti. Rovněž přednáší na odborných konferencích. Členkou bankovní rady ČNB je od 1. července 2022 a od této doby také zastává funkci viceguvernérky ČNB.

JANA LVOVÁ
Jana Lvová je od roku 2023 generální ředitelkou technologické a platební společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. Má rozsáhlé mezinárodní zkušenosti v oblasti platebního styku, fintechu a bankovnictví. Ve Spojeném království i v Česku úspěšně řídila prodej, rozvoj obchodních partnerství, klientských vztahů a evropských strategických inciativ pro posílení propozice značky a spokojenosti klientů. V rámci svého působení ve společnosti Visa se celosvětově podílela na podpoře inovací v platbách. Bohaté zkušenosti sbírala také v předních českých bankách ČSOB a Raiffeisenbank. Je držitelkou titulů MBA z Rochesterského technologického institutu a Mgr. z Univerzity Karlovy.

TOMÁŠ SALOMON

TOMÁŠ SPURNÝ
Tomáš Spurný studoval ve Spojených státech, kde absolvoval New York University a Columbia School of Business. Profesní kariéru započal v poradenské společnosti McKinsey & Company. Následně působil jako člen představenstva Komerční banky, kde byl zodpovědný za její privatizaci. Později restrukturalizoval banky na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku. V roce 2016 úspěšně uvedl Monetu na burzu a tuto banku vede posledních 8 let. Vedle rozvoje a růstu Monety dává Tomáš Spurný významnou váhu diverzitě a inkluzi v kontextu klíčových hodnot Monety. Inicioval vznik poradního orgánu – výboru MONFAIR. Ten stojí za vznikem rozvojového programu pro ženy, cílené rovnoprávnosti v kontextu benefit pro LGBT+ zaměstnance i odstraňování rozdílů v odměňování mezi genderovými skupinami.

MICHAL STRCULA
Michal Strcula vystudoval Vysokou školu finanční a správní v Praze. Na tvorbě konceptu Air Bank a přípravě startu nové banky se podílel už od roku 2009. V roce 2011 se při samotném vzniku banky stal ředitelem divize retailového bankovnictví. V roce 2014 ve svých 33 letech se pak stal generálním ředitelem a předsedou představenstva Air Bank. Už při příchodu do Air Bank měl za sebou dlouholeté zkušenosti z bankovnictví. Pět let se například věnoval strategii, rozvoji obchodu a produktů v různých zemích ve skupině GE Money. Před tím čtyři roky pracoval na různých obchodních pozicích v Raiffeisenbank. Od roku 2020 je zároveň členem Prezidia České bankovní asociace.

PETR STUCHLÍK
Petr Stuchlík je zakladatelem ocenění Banka roku. Od roku 2021 je CEO Corrency. Vystudoval VŠE v Praze, je absolventem Harvard Business School OPM.50. V roce 2000 spoluzaložil společnost Fincentrum, kterou jako významnou finanční společnost prodal v roce 2018 společnosti Swiss Life Group. Má globální zkušenosti s řízením projektů v oblasti financí. Na podzim roku 2024 vášnivý podporovatel odkazu Václava Havla.