Konference CBDC

English version

Někdo chce právo na hotovost kotvit do ústavy, pro jiného je hotovost koncept zralý na odepsání a zavedl by už jen bezhotovostní styk. Rýsuje se ale třetí cesta: digitální peníze neboli CBDC (Central Bank Digital Currency). Některé centrální banky už je spustily, desítky dalších se chystají. V Praze v květnu pod záštitou Mastercard Banky roku a Corrency na toto téma proběhne výjimečná konference, na kterou se sjedou bankovní špičky z celé Evropy.

Téma CBDC je ve světě financí horké téma. Jde vlastně o stejnou hotovost, jako máte v kapse. Jen ji máte nahranou v digitální peněžence ve svém mobilu. Nejde o žádný bláznivý koncept rozvojových zemí nebo ropných ekonomik, svou verzi digitálního eura už připravuje Evropská centrální banka. Takže kdo ví, čím budeme za pár let vlastně platit. Na světě už 11 centrálních bank své digitální měny spustilo a 17 už pro ně rozjelo pilotní program. Přes dalších 70 zemí buď na pilotním projektu pracuje nebo se principem CBDC zabývá.

Podle mnohých zástupců bankovního sektoru s sebou digitální měny zaváděné centrálními bankami nesou riziko. Banky se mimo jiné obávají, že lidé i společnosti se mohou rozhodnout držet své peníze v digitálních peněženkách místo na bankovních účtech. To by pro bankovní sektor, závislý na půjčování peněz a úrocích, znamenalo problém.

Evropská centrální banka momentálně čeká, jak na plány na digitální euro zareaguje veřejnost. Ve středu 22. února se kvůli tématu digitálního eura potkávají evropští centrální bankéři na severu Finska. ECB se také snaží vyvrátit obavy, aby digitální měny nedaly státům úroveň kontroly vedoucí k projektům, jako je sociální kredit v Číně. 

  • Zkratka CBDC odkazuje na digitální verzi klasických měn vydávaných centrálními bankami. Uložena je například v digitální peněženkách chytrých telefonů. Ačkoliv je také digitální, od kryptoměn se zásadně liší tím, že jsou přímo kontrolovány danou centrální bankou. Transakce pomocí CBDC jsou levné, rychlejší a poskytují větší bezpečnost.
  • Vývoj digitálních měn je přímou reakcí centrálních bank na popularitu neregulovaného světa kryptoměn. Vize centrálních bank je taková, že digitální měny budou mít stejné výhody jako kryptoměny, ale bez rizik s nimi spojenými: žádná regulace, vysoká volatilita a potenciál k využití při podvodech.

Na mezinárodní konferenci v Praze se o všech aspektech CBDC povedou ostré spory. Je skutečně bezpečnější a rychlejší, jak tvrdí zastánci digitální měn? Nejde o další sledování občanů? Zmizí hotovost úplně?

Zástupci Evropské centrální banky, švédské Riksbank nebo věhlasné Bank of England se budou přít o to, zda nejsou náhodou digitální měny nástrojem, jakým může mít stát veškerou ekonomiku totálně pod kontrolou. V Evropě se prosazuje vize anonymních digitálních peněz, v Číně je oproti tomu vidět, jak může stát skrze ně získat mnohem větší kontrolu nad populací.

Dá se například CBDC využít jako kreditní skóre pro inkluzi příchozích migrantů, jak to vidíme třeba ve Finsku? Centrální bankéři z Londýna budou chtít objasnit, proč se Bank of England do své digitální libry vůbec pouští. 

A hovořit se bude také o budoucnosti dnes klasické hotovosti – zda přežije po boku CBDC, nebo zda zmizí úplně.

Pozváni jsou hosté z Evropské centrální banky, švédské Riksbank či Bank of England. Kromě nich promluví předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, šéf Mastercard ČR a SK Michal Čarný, bývalý člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň, Michal Vodřážka z ČNB, Petr Kotáb z Právnické fakulty UK, zakladatel ocenění Banka roku Petr Stuchlík, zástupci KPMG a Mastercard. 

Konference se mimo jiné zúčastní hosté z podnikatelské sféry ze Švýcarska. Jedním z účastníků bude Hermann Sterzinger, který je zakladatelem a CEO společnosti TrustNoteD, která se celosvětově zaměřuje na řešení digitálních měn centrálních bank. Mezi dalšími panelisty budou Karim Shoukry a Daniel Schwarzbach ze společnosti Orell Füssli, která je jednou z nejstarších tiskařských společností na světě a zabývá se oblastmi technologií, bezpečnosti a inovací.

Debatu bude moderovat Michaela Nováková.

Konference se uskuteční ve čtvrtek 11. května 2023 ve Spojka Events v Karlíně, Pernerova 697/35, Praha.

Registrační formulář